PSG – Real, un start fals pentru galactici

În acest meci din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor se confruntau 1,06 milliarde de euro ca valoare totală a lotului francez vs valoarea totală a galacticilor de 1,19 milliarde de euro, cu multe vedete prezente în tribună ca David Beckham și Claude Makelele. Lista de absenți era destul de cuprinzătoare în ambele tabere, PSG prezentându-se fără Cavani, Draxler, Mbappe și Neymar iar Real neputând să conteze pe Asensio, Isco, Marcelo, Modric, Nacho și căpitanul Sergio Ramos. La capitolul nou veniți, PSG testa la nivel înalt pe Icardi, Keylor Navas și Idrissa Gueye în timp ce Real se mândrea cu Hazard, Militao și Mendy. Ultima confruntare între cele două echipe se soldase cu victoria lui Real, cu scorul de 2-1, în martie anul trecut, în returul din faza optimilor. Dar pe atunci Ronaldo încă rezolva orice dubiu într-un meci, acum portughezul înfrunta Atletico, într-o altă partidă în tricoul lui Juventus…

Di Maria, cu niște polițe de plătit

Minutul 1 a stârnit primele vociferări, francezii cerând henț și penalty, solicitare refuzată de arbitrul Anthony Taylor. PSG continua ofensiva și în minutul 14 Di Maria reușea să dea lovitura de deschidere a scorului, după o combinație pe ruta Bernat-Icardi-Di Maria, reușind o execuție la colțul scurt, un gol cam ușor luat de Courtois, era PSG 1-0 Real. Di Maria a înscris împotriva echipei pentru care a evoluat timp de 4 sezoane și a câștigat La Decima, al 10-lea trofeu european. Două minute mai târziu, Hazard riposta cu un șut puțin pe lângă poartă, urmat în minutul 19 de James Rodriguez, ce a dat mult peste poartă, după o combinație cu Benzema. Minutul 31 aducea o lovitură liberă pentru Real din apropiere, Bale șutând la o palmă distanță pe lângă poartă, probabil cea mai mare ocazie de gol a Realului din prima repriză.

dimaria1
sursa-Flashscore.ro
DegeaBale

Cum ocaziile se răzbună, în minutul 33 Di Maria realiza dubla, după un șut senzațional de la distanță, în urma unei acțiuni a lui Gueye, PSG 2-0 Real. Doar un minut mai târziu, Realul a reușit golul prin Bale, un lob de senzație, dar care a fost anulat prin VAR, pentru un henț la preluarea mingii de către Bale. În minutul 36, Bale a testat din nou poarta, încercând să profite de greșeala lui Navas, dar mingea s-a dus mult peste poartă. Tot Bale trimitea puțin pe lângă poartă , după ce a fost servit de Carvajal, la una din ultimele faze ale primei reprizei, astfel că la pauză madrilenii aveau de recuperat două goluri.

Copii rebeli ai Madridului

Repriza a 2-a părea controlată de Real, dar tot PSG venea cu ocaziile mari, Di Maria fiind foarte aproape de hattrick, după ce a fost servit perfect de Verratti, însă lobul s-a dus peste poarta apărată de Courtois. În minutul 61, Di Maria trecea la serviciu și-l îl punea pe Sarabia în poziție ideală, dar fostul junior a Realului a trimis din prima, puțin pe lângă. În minutul 77, Karim Benzema reușea un gol, dar și acesta a fost anulat pentru offside, al 2-lea gol a lui Real anulat în acest meci! Bomboana de pe coliva madrilenilor fost așezată în prelungiri, pe contraatac, când Bernat i-a pasat lui Meunier, final PSG 3-0 Real.

psg1

PSG – Real, un start fals pentru galactici, așa s-a putea numi preamblul aventurii  europene 2019-2020 pentru spanioli. Clasamentul nu face decât să întărească acest lucru, dar este crezut de crezut că Galatasaray sau Club Brugge vor putea emite pretenții la calificare, diferența de valoarea este destul de evidentă. Rămâne de urmărit dacă își vor reveni galacticii etapa viitoare, când au cu belgienii acasă, iar o parte din marii absenți se vor întoarce în primul 11. Oricum în acest meci cea mai mare absența în echipa Realului a părut să fie locurile lăsate de Di Maria și Navas, costaricanul fiind mult mai iubit de suporteri decât Courtois, probabil încă este regretat.