Prima zi de nebunie a grupelor Ligii Campionilor

Prima zi de nebunie a grupelor Ligii Campionilor a fost deschisă de două meciuri ce se anunțau incendiare, mai ales Lyon vs Zenit. Totuși marea surpriză s-a produs la Milano, unde Slavia Praga a fost aproape de una din cele mai mari suprize ale sezonului, fiind egalată în minutul 92 de Inter.

juca sparta

Inter 1- 1 Slavia Praga

După o primă repriză fără prea multe lucruri de consemnat, Slavia a apăsat pe accelerație dominând întreaga repriză a 2-a. La originea fazelor s-a aflat Stanciu, care a fost aproape de gol în nenumărate rânduri. Faza care a produs declick-ul a fost cea în care Asamoah i-a pus piedică lui Traore, scăpând ca prin urechile acului de un cartonaș roșu, decizia VAR limita sancțiunea la cartonaș galben. Traore nu a mai putut continua meciul și în locul lui a intrat Zeleny. Cehul de 27 de ani, transferat anul trecut de la Jablonec a fost argintul viu, hârțuind în permanență apărarea lui Conte. După o salabandă de ratări, inevitabilul s-a produs și Olayinka a profitat în minutul 64 de o respingere a portarului interist și a realizat o formalitate, era 1-0 pentru Slavia Praga, pe Giuseppe Meazza!

gol slavia

Bulan maxim la golul lui Barella

După ce arbitrul a dictat nejustificat 8 minute de prelungiri, în minutul 92 Sensi a trimis un șut din lovitură liberă în bara transversală și la respingere Barella a reluat norocos și imparabil pentru portarul ceh. Totuși, achizițiile Interului au fost fețe palide în acest meci, în frunte cu Lukaku și Lazaro, Sensi ce a mai salvat din impresia generală, poate că Icardi era totuși indispensabil. Pentru românii noștri, din păcate, Băluță nu va juca în acest sezon de UCL, după ce a fost împrumutat la Liberec. Global, la nivel de grupă rămâne de văzut cum vor reuși sa recupereze italienii punctele irosite cu cehii, că au de înfruntat giganții Dortmund și Barcelona.

juc zenit

Lyon 1-1 Zenit

În Franța, rușii au produs supriza, deschizând scorul în minutul 41 prin iranianul de 24 de ani Sardar Azmoun ce a marcat după o combinație cu Dzyuba. Eroul lui Zenit a fost adus anul acesta de la Rubin Kazan pentru doar 12 milioane de euro. După pauză, Depay a fost mutat pe altă poziție în teren, iar în minutul 50 olandezul, crescut de PSV și trecut pe la Manchester United, a restabilit egalitatea pe tabelă, transformând un penalty, obținut tot de el. Au mai încercat cei de la Lyon prin Adelaide și campionii Rusiei prin autorul assistului la primul gol, Dzyuba, să dea lovitura, dar eforturile nu au dat roade, s-a terminat 1-1. Ca și în alte meciuri, Tătărușanu a fost rezervă de portar, sezonul acesta se pare că este mare țeapă pentru românul nostru.

Dortmund 0- 0 Barcelona

Cu Leo Messi pe bancă, meciul arbitrat de Ovidiu Hațegan, părea să fie o misiune de foarte dificilă pentru Barcelona. Arbitrul român era talismanul norocos, toate cele 3 partide anterioare conduse de Hațegan soldându-se cu victorie pentru Barca, chiar fără gol primit. Pentru germani, Paco Alcacer era în mare formă, urmând să evolueze împotriva unei apărări catalane ce a dovedit multe lacune în primele partide ale sezonului, spaniolul având și motivația de plăti niște polițe mai vechi, de când a fost ținut pe bancă la Barca. Baza pentru echipa blaugrana rămânea pe Pique și tânăra speranță de nici 17 ani Anssumane Fati, de la care sunt așteptări imense în cadrul acestui sezon, în cadrul tandemului cu vedetele Suarez și Griezmann. Minutul 13 a adus prima ocazie imensă, când Pique a fost foarte aproape de a împinge mingea în poarta nemților, după un corner bătut de Arthur. Dortmund a replicat prin Reus, ce a șutat în Ter Stegen, rătând cea mai mare ocazie a partidei, în minutul 24. În minutul 27, Matt Hummels a reluat cu capul puțin peste poartă, la o lovitură liberă, dând din nou emoții lui Ter Stegen. În minutul 39, Sancho, jucătorul englez suflat de Dortmund lui Manchester City acum 2 ani, a trecut pe lângă gol, șutând peste din poziție ideală.

După ce la pauză a fost 0-0, la doar 10 minute după reluare Hațegan a acordat penalty la o intervenție a lui Semedo asupra lui Sancho. Ter Stegen a ghicit colțul și a parat lovitură de pedeapsă. În minutul 58, Messi și Rakitic au fost introduși de Valverde pe teren, în speranța că jocul se va schimba în bine. Borussia a replicat în minutul 63 cu un contraatac, finalizat de Reus cu un șut puțin pe lângă. Peste alte două minute, același Reus este incomodat în drumul spre gol de Pique, lovitura de cap fiind aproape la fel de perfectă ca centrarea lui Delaney. În minutul 70, Thorgan Hazard i-a pus golul în bocanc lui Alcacer, dar spaniolul a trimis mult peste. Peste 3 minute, inițiatorul fazei anterioare i-a lăsat locul lui Brandt. Reus nu a fost apele lui în acest meci, irosind și a 4-a ocazie uriașă de gol în minutul 75, trimițând mult peste poartă, din careu, din poziție ideală. Peste doar un minut, Brandt a trimis o bombă în bară. În minutul 77 Ter Stegen îl bloca în două rânduri, în aceeași fază pe Reus, căpitanul ghinionist al germanilor. În ultima faza a meciului, Delaney l-a blocat decisiv pe Messi și scorul rămas 0-0, într-un meci în care ambele echipe au dezamăgit crunt în ce se dorea a fi derby-ul etapei.

Napoli 2- 0 Liverpool

După o prima repriză albă, în care Napoli a avut un gol anulat a lui Lozano pentru offside și Liverpool a irosit câteva ocazii uriașe prin Mane și Firmino, cele 2 echipe erau obligate să dea mai mult, fiind presate de Salzburg ce conducea la pauză cu 5-1 pe Genk, în cadrul meciului doi din această grupă, unde Hagi a început meciul pe bancă. De notat este că la Napoli, Chiricheș a fost împrumutat la Sassuolo. Revenind la meci, Ruiz îi pasa lui Mertens, care l-a făcut erou pe Adrian, ce a făcut o paradă senzațională, dovedind încă o dată că este un înlocuitor pe măsură pentru accidentatul Alisson, după sesiunea foarte bună de penalty-uri din Supercupa Europei cu Chelsea. În minutul 53, Arnold este suspectat de henț, după o centrare a lui Insigne, dar solicitarea de penalty a fost refuzată italienilor. În minutul 81, Callejon a obținut o lovitură de la 11 metri, iar Mertens și-a făcut datoria, în ciuda faptului că Adrian a atins mingea, dar șutul a fost prea tare și prea plasat. În minutul 92, Llorente a profitat de o neînțelegere între Robertson și Van Dijk și pune cireașa de tort pentru 2-0 și meciul părea gata. S-a terminat 2-0, într-un meci în englezii nu au contat și s-au mai bătut și singuri, că puteau scoate un 0-0 decent ca și Barca. Poate este de vină și alergia lui Klopp la meciuri în Italia, unde în ultimele 5 rânduri nu a reușit să plece cu victorii deși antrenează campioana Europei.

Șocul Chelsea 0-1 Valencia

Se pare că londonezii conduși anul acesta de Lampard încă patinează pe o gheață subțire, iar meciul de astăzi nu este decât o altă dovadă de neputință. Singurul ce a mișcat în front pentru englezi a fost Willian, ce a încercat ceva în minutul 35 și apoi în prelungirile primei reprize, fiind blocat de Cillessen în două rânduri, în aceeași fază. După un 0-0 la pauză grăitor pentru ce mai degrabă nu a fost pe teren, în minutul 74 Dani Parejo a bătut foarte bine o lovitură liberă, iar Rodrigo s-a demarcat, profitând de oportunitate și marcând singurul gol al meciului. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, după un henț, Ross Barkley, la 8 minute după ce a intrat pe teren, a avut șansa să egaleze din penalty, dar a dat-o în bară și la propriu și la figurat. Așa se face că debutul lui Lampard în CHL ca antrenor, a fost stricat de Celades, un fost antrenor la naționalele de juniori ale Spaniei și fost jucător la Real Madrid și Barcelona, practic o soluție de avarie, un șoc pozitiv la ” lilieci “. Trist este că Lampard este primul antrenor din istoria lui Chelsea care a debutat cu o înfrangere în Liga Campionilor, lucru care se poate pune și pe seama interdicției la transferuri, englezii având 3 jucători sub 20 ani în primul 11.

ratare chelsea

Ajax 3-0 Lille, cu Marin neutilizat

Olandezii au realizat scor de neprezentare cu un Lille neexperiementat, cu cel mai bun marcator vândut, degeaba i-au adus pe Renato Sanches, Yazici și încă 2-3 jucători de viitor, căci pentru grupele Ligii Campionilor este nevoie de fotbaliști care să confirme. Ajax a deschis balul în minutul 18 prin Promes, urmat în repriza secundă de realizările lui Alvarez în minutul 50, respectiv Tagliafico 12 minute mai târziu și sentința era semnată. Din păcate, Razvan Marin a fost rezervă neutilizată.

ajax gol

Salzburg 6-2 Genk, coșmar pentru echipa lui Ianis

Jesse Marsch, primul antrenor american din istoria grupelor UCL, venit de New York Red Bull, trecut ca antrenor secund la RB Leipzig, a distrus campioana Belgiei. Era doar minutul 2 și puștiul norvegian de doar 19 ani, Erling Halland, la debutul său în Liga Campionilor, deschidea scorul. A fost o repriză fantastică pentru el, până în minutul 45 Halland reușind hattrick-ul, ultimul gol din pasa lui Chang, iar tabela ajungea să indice un incredibil 4-1 pentru austrieci. Tânarul norvegian este al 3-lea cel mai tânăr din istoria CHL, după Raul și Rooney, ce reușește 3 goluri la debut. Dominik Szoboszlai, un maghiar și mai tânăr, de doar 18 ani, a reușit să marcheze și el pentru 5-1 în prelungirile primei reprize, după o centrare perfectă a japonezului Minamoto, ce-i pasase și lui Halland la primul gol. Deși cu o apărare groggy, Genk a încercat să se apropie în repriza a 2-a, reducând din diferența la 5-2 prin Samata, în minutul 52. Totuși coșmarul avea să continue pentru Genk, după ce căpitanul lui Salzburg, fundașul Ulmer, a făcut 6-2 în minutul 66, iar în minutul 88 Samata a fost eliminat. Intrarea lui Ianis Hagi în minutul 72 nu a mai putut schimbat cu nimic soarta meciului.

Benfica 1-2 Leipzig

Se pare că nemții de la Leipzig au planuri mari pentru acest sezon, iar dacă Bayern nu poate sta în calea lor în campionat, se pare că nici Benfica nu este o piatră chiar așa de mare. În doar 10 minute, Timo Werner a realizat dubla, în minutele 69 și 79. Degeaba a mai marcat Seferovic în minutul 84, căci a fost prea târziu. Toate indiciile spun că Leipzig va avea un sezon fabulos anul acesta.

Clasamente UCL, după prima zi

Clasamentul grupei F arată foarte amuzant, deși toate echipele sunt la egalitate, Dortmund și Barcelona rămân favoritele la calificare.

clasament f

În ceea ce privește grupa G, este imposibil de realizat predicții, poate că Benfica pare să aibă sanșele diminuate, dar la ce suporteri și tradiție are în spate sigur poate încurca serios calculele pariorilor.

c g

În grupa H, Chelsea și-a făcut singură viața grea, dacă se mai impiedică și la Lille etapa viitoare va avea foarte mult de tras, căci Ajax și Valencia sunt echipe foarte ambițioase.

c h

În grupa Genk-ului lui Hagi, este tot mai clar că echipa belgiană este victimă sigură. Ce este interesant de văzut dacă Salzburg va trece testul de maturitate de etapa viitoare, de pe Anfield Road.

c e

Concluzie

Prima zi de nebunie a grupelor UCL se putea să fie și mai plină de goluri, dar a fost interesant cum au fost îngenunchiați titani ca Chelsea, Liverpool și chiar Inter sau Lyon de către echipe mult mai slab cotate ca Valencia, Napoli, Slavia Praga sau Zenit. Pentru noi românii a fost o seara destul de tristă, căci doar Stanciu a fost titular și Ianis Hagi a mai intrat, restul au fost maxim rezerve. Râmane de văzut ce se va întâmpla și miercuri, unde avem ca și evenimente principale derby-urile Atletico – Bayern și PSG – Real Madrid. De asemenea este de așteptat cu mare interes debutul lui Florin Andone în UCL la Galatasaray, într-o deplasare dificilă contra lui Club Brugge.