City 4-3 (4-4) Tottenham, derby de curtea școlii

Premizele întâlnirii

30 goluri de a marcat Manchester City în acest sezon de Liga Campionilor, ce-i drept că a avut o grupă ușoară, cu Lyon, Sahtior și Hoffenheim, în timp ce în optimi s-a distrat cu nemții de la Schalke, scor general 10-2! De cealaltă parte, Tottenham a avut parte de un thriller în grupe, luptându-se cu Barcelona, Inter și PSV, calificarea fiind decisă în ultimele minute, la baionetă cu Inter. În optimi, londonezii au trecut surprinzâtor de ușor de Borussia Dortmund, scor general 4-0.

Echipe

Guardiola a suprins puțin cu titularizarea lui Mendy și Kompany și păstrarea pe bancă a lui Sane și Stones. Pochettino a trebuit se replieze după accidentarea lui Kane, mizând pe Son, susținut de Eriksen, Alli și Lucas Moura. City a mers pe o tripleta de atacanți Silva-Aguero-Sterling.

echipe.PNG
sursă-Flashscore.ro
Prima repriză

În seara aceasta, zeul fotbal a fost darnic cu cele două echipe bogate, setate pe atac și mai ales spectacol, Manchester City vs Totthenham Hotspur, derby-ul britanic din sferturile Ligii Campionilor. Deși meciul tur a fost cam plictis, soldându-se cu scorul de 1-0 pentru londonezi, în retur ambele echipe au scos cuțitele pe mese, în primele 11 minute scorul era deja 2-2!

1-2.PNG

Sterling a deschis scorul în minutul 4, dar reușita sa a fost pusă în umbră 3 minute mai târziu de Heung-Min Son, care peste alte 3 minute mai reușește o altă execuție spectaculoasă din marginea careului, speculând o pasă greșită a lui Laporte, care a început meciul cu gândul la alt film. Bernardo Silva, peste 4 minute, face 2-2, după un șut la colțul scurt și lucrurile începeau să nu arate așa urât pentru City.

son 1-1.PNG

În minutul 21 Sterling împingea mingea în plasă cu poartă goală, după o centrare perfectă pe jos a lui De Bruyne și Manchester era la doar un gol distanță de calificare, scorul general devenind 3-2.

3-2

Minutul 39 marchează o veste groaznică pentru Tottenham, Sissoko primește un galben pentru tragere de timp, însă accidentarea la înghinali se dovedește a fi serioasă, îngrosând infirmeria echipei, adăgându-se lui Harry Kane, vedeta echipei ce va lipsi tot sezonul. Fernando Llorente îi ia locul, într-o mișcare foarte suprinzătoare operată de Pochettino.

sissoko.PNG

Son trage în minutul 43 puțin pe lângă poartă, fiind doar la un pas de hattrick, la ultima fază importantă a reprizei, la căpătul căreia Totthenham era calificată, grație golului din deplasare. În celălat meci, pe Dragao, ecuația calificării părea rezolvată, Liverpool având 1-0 și 3-0 la general cu Fc Porto.

Ultimul act

Începea repriza a 2-a și era ciudat că Guardiola nu a efectuat nici o schimbare, deși dispuneacde o gamă mult mai largă de opțiuni decât Pochettino. City începea în forță, cu o ratare a lui De Bruyne, care dintr-o lovitură liberă de la 20 metri, a dat puțin peste poartă, Tottehnam a scăpat ieftin, deși faultul lui Son a generat un galben, care îl făcea neeligil pentru o posibilă dublă cu Ajax, în faza următoare a competiției.

În minutul 50 era asediu la poarta lui Lloris și Silva rata incredibil, la o fază la care cetățenii au cerut penalty. În minutul 54, De Bruyne a fost aproape de gol, dar Lloris a scos eroic. Fotbalul total pulsează și în repriza a 2-a, când după o centrare, Llorente reia cu capul, dar Ederson scoate.

Replica vine instant, când în minutul 59, Kun Aguero fructică eforturile ofensivei totale a echipei gazdă, după o pasă a lui De Bruyne, argentinianul îl execută pe colțul scurt pe Lloris. Tottenham, după două reprize în care era calificată, ajungea în situația în care trebuia să o ia de la zero. Pentru a securiza apărarea, Guardiola îl aruncă la închidere pe Fernandinho în locul lui David Silva în minutul 63, astfel misiunea devenea imposibilă pentru nord-londonezi.

4-2.PNG

Minutul 73, la un corner oarecare, urmat de un altul, după o respingere nereușită a lui Ederson și iată că Llorente marchează, dar se cere VAR, fiind suspectat că a înscris cu cotul. Arbitrul, după mai multe verificări, validează golul, considerând că a lovit mai mult cu șoldul, este 4-3 și nebunia continuă, Tottenham is back in the game, City este în șah, Guardiola cu morcovul în fund, poate că mutarea cu Fernandinho nu a fost foarte inspirată…

4-3.PNG

4 minute mai târziu Aguero încearcă o lovitură de cap, dar Lloris reține. Era deja minutul 80 și Pochettino încearca și el cartea apărării rezultatului, Ben Davis luându-i locul lui Lucas Moura, iar Guardiola replica cu Sane, omul cu 7 assist-uri în acest sezon, luându-i locul lui Mendy, un atacant în locul unui fundaș, exact inversul mutării lui Pochettino.

În minutul 86 Sane recentreză din prima, dar Gundogan bagă prea mult piciorul sub minge și dă peste poartă. Tottenham era setată pe două linii, stând la pândă pentru a pleca pe contraatac, la orice mică greșeală a lui City, pentru a înfige lovitura de grație. Părea că Manchester nu mai avea suflu să atace, iar Pochettino temporiza și mai mult jocul cu o nouă schimbare pregătită. În ultimul minut din timpul regulamentar, Sanchez îl înlocuia pe Rose, care avea deja un galben și a fost foarte aproape să-l primească pe al doilea.

S-au arătat 5 minute de prelungiri de la margine în care năuceala și andrenalina să-și mai facă de cap în acest meci cu de toate. Erisken greșește o pasă înapoi, Aguero recuperează și pasează lui Sterling, 5-3!

offsaid.PNG

Dar, stupoare, arbitrul anulează golul pentru offsaid, rămâne 4-3, toată suflarea este înmărmurită! Se pare că pasa greșită a lui Eriksen a fost deviată de Bernando Silva, care s-a considerat pasă către Aguero ce era în offsaid, comentatorul de pe Look Tv era negru de supărare pe această fază, probabil a pus la pariuri 🙂

Este gata, Tottenham Horspur ajunge în semifinala suprizelor cu Ajax Amsterdam, pentru prima oară în istorie, scor 3-4, 4-4 la general, cu avantajul golului marcat în deplasare!

son.PNG

Ce s-a văzut de la TV

Tot 7 goluri ca și în meciul cu Schalke pentru cetățeni, dar de data aceasta nu a fost 7-0, ci 4-3, pe celălalt stadion Liverpool a dispus cu 4-1 de Porto, același Liverpool care a eliminat-o pe Manchester City anul trecut, deci City este eliminată al doilea an la rând de o echipă britanică, trist dar no, pățăști 🙂 Echipei de pe Etihad îi râmâne să lupte la titlul în Premier League cu aceeași cormonari, poate va fi în avantajul lor că Liverpool are mai multe meciuri tari în plus.

Semifinale

Vom aveam două duble aparte, Liverpool-Barcelona și Ajax – Tottenham. Eu îi spuneam unui prieten de la fotbal că Ajax-ul este echipă faină și postam pe Facebook azi, înainte de meci, că Tottenham o să se califice, dar aici încolo pare imposibil de stabilit o favorită la trofeu.