La fotbal ca la teatr”U”

Aseară am avut şansa să retrăiesc după 2 ani un clasic al fotbalului românesc: U Cluj – Dinamo! Deşi a fost doar un meci din optimile Cupei României, acel iz special de meci fain şi drag, 167 de ani istorie cumulaţi, 98 ani U Cluj şi 69 ani Dinamo, îmi dădeau fiori, mă făceau să simt că “U” a revenit pe prim scenă a fotbalului românesc, m-am imaginat şi eu ca un englez, ca un suporter a lui Liverpool, simţeam ca nu merg sau cânt singur, mai ales că cei de la U CLUJ au un cântec adaptat după “Fraink Sinatra-I love you baby “!

Parcă ieri era meciul din 2014 încheiat cu victoria lui Dinamo, 3-2 pe acelaşi Cluj Arena, care din când în când se preface în tărâm de poveste, chiar dacă e caniculă, frig sau ploaie, suporterii ştiu să celebreze o sărbătoare! Pe principiul: “ Ce băieţi mişto, U Cluj şi Dinamo!”

1234680_659178677451626_1974751011_n

Fiind dinamovist de mic mi-era dor de echipa mea de suflet pe care nu o mai văzusem de la meciul de play-off din Gruia de anul acesta, unde tot 3 goluri izbutiseră să dea, sub bagheta actualului selecţioner Cosmin Contra, care dupa parerea mea a fost un laş alaturi de Adrian Mutu, lăsând corabia în deriva în miezul turului de campionat, adâncind amărăciunea de 10 ani de zile ce ne seacă pe toţi dinamoviştii: Titlul de campioană!

20729196_1422917747744378_5989736392513961729_n

Şi cum spuneam situaţia curentă a echipei Dinamo era alta, diametral opusă faţă de play-off-ul din sezonul trecut când era să luăm campionatul, în meciul de aseară, se vedea de la o poştă asemeni stării mele din ultimele zile, foarte multă debusolare şi blazare. Nici nu ştiam dacă mai ajung la meci, aşa că nu am apucat să-mi sun prietenii dinamovişti să văd dacă mai au motivaţie să meargă în galerie, aşa că m-am dus în peluză la draga de Universitatea Cluj , crush-ul meu din studenţie! Oricum trebuia să predau ceva la o tipă şi am zis că îmbin utilul cu frumosul. Şi sincer în galeria lui “U” mă simt ca acasă, un pic mai bine ca la Dinamo, unde am fost în galerie o singură dată în Bucureşti, la finala Cupei Ligii cu Timişoara de anul acesta, în rest doar la deplasările din Gruia. Atăţia ani de mers la meciuri la “U” la aproape toate sporturile ( fotbal, baschet, handbal, volei) se pare că m-au virUsat!

75513_371114232924740_926309310_n

No’ şi vă povestesc ce s-o întâmplat asară’ ca m-o prea năpădit amintirile:)) Ajung la casa de bilete cu juma’ de oră înainte că intuiam că o să fie coadă. Şi tulai, istenem ce o fost! Ajung în faţă şi eu, îmi zice că numa în peluza îmi poate da, îi zic: “Numa bine!” Am primit în sectorul 2Y, care nici nu stiam că există şi mă duc ca deobicei pe partea pe unde intram în peluza, când văd că e pe partea dinspre Polivalentă, no meri’ roată:))

La 2Y era închis, mă duc lângă că doar no fi bai, mai stau şi acolo la rând să ne controleze pe tăţi, ne-a pus şi să ne descheiem la geci, dară om’ ajunge să prindem cumva startul meciului. Trec de filtru, fac 1-2 poze de un check-in, urc în peluza şi dau să o sun pe mandra ce trebuia să-i predau un cadou de la chestionar.

23916068_1518376544865164_2530974164391055819_n

Apăi mă zăpăceşte, cum fac femeile deobicei cu indicaţii, că e sus, lângă nu ştiu ce steag, m-o surechit de cap, era mare îmbulzeală în partea aceea de peluză. Să fi tot fost cam la 90% din capacitate plină atât peluza, cât şi tribuna 1 si 2, vorbind aici de inele superioare, apăi jos stie Dumniezo :)) Şi sectorul ocupat de câinii mei era destul de plin, chiar dacă o ţîpat ăştia meciul în toiul săptămânii, tot s-au strâns câteva sute de ultraşi din tăt Ardealu’!

Revenind la căutarea unui loc să şad (vorba vine că în galerie nu stai jos) îi dau mesaj la tipă că ne vedem în pauza, că nu are rost să mă tot învârt. Aşa am avut ocazia să mă poziţionez exact unde stau deobicei, pe centru, în spatele porţii, mi se pare că se vede cel mai bine!

Pe partea de echipe cânii roşii au început cu jucătorul împrumutat de la Juventus Torino pe nume Laurenţiu Brănescu ce i-a luat locul lui Penedo. Pe linia de fund i-am regăsit pe Romera, Nedelcearu, Maric reprofilat fundas central de Miriuta şi pe flanc vulcanicul Steliano Filip. La închidere suprinzător alături de Paul Anton a apărut Hanca, care nu-şi prea mai regăseşte deloc forma de sezonul trecut, probabil a fost trecut acolo pentru a crea faze şi a da pase decisive pe culoar. Deşi Salomao deja este o prezenţă meritorie în linia ofensivă, Corbu şi Gheorghe au fost nişte experimente, dar e de apreciat că Miriuţă testează tinerii, oricum alte opţiuni nu prea are, cum Negoita e zgârcit la pungă. Ca şi plecat, că oricum cu mintea e departe de Dinamo, Nemec a fost pus pe post de varf, să fie la număr.

Gazdele de la U CLUJ-NAPOCA în poartă l-au avut pe Albuţ, care azi la 36 ani se poate mândri că a aparat buturile unor echipe de reper pentru fotbalul mioritic ca Gloria Bistriţa, Rapid, Viitorul, Gaz Metan Mediaş şi chiar până nu demult la actuala revelaţie a Ligii 1 mai exact FC Botoşani, în 2016. În apărare i-am urmarit pe Rareş Takacs, încă tanar la 25 ani , veteranul Tavi (cum îi spun suporterii) Abrudan ce până la 33 ani a împărţit vestiarele cu colegi de la Rapid, Steaua şi FC Braşov, apoi ex-dinamovistul de 29 ani cu aceleaşi origini ca şi Andra Maruţă (din Câmpia Turzii) Andrei Cordoş şi junele Victor Manu. La închidere ex-stelistul Mihai Onicaş trecut şi pe la Poli Iaşi, Steaua, Unirea Urziceni şi Viitorul a făcut pereche alături de un campion al Romaniei cu Otelul Galaţi,  experimentatul de 35 ani Gabriel Giurgiu. Ca mijlocaşi ofensivi au fost aliniaţi tânărul de 23 ani Octavian Ursu, George Florescu fostul component al naţionalei şi aripa Dorin Goga şi el cam la 33 ani, dar cu un CV solid ce include echipe din prima ligă ca Rapid şi Poli Timisoara. Vârf împins a fost Lemnaru fost component în loturile lui Dinamo, Steaua, Petrolul, Pandurii, Astra aflat şi el spre drumul spre 34 ani.

Începe meciul şi în minutul 3 Brănescu Îl faultează în careu pe Goga scăpat singur, noroc ca era în lateral şi nu a fost roşu, oricum era penalty, meciul deja luase foc! În tribune era delir, ar fi fost frumos să fie completat şi de o execuţie mult mai plasată a lui Gabi Giurgiu care a dat prost, slab şi pe mijloc, Brănescu parând execuţia de la 11 metri!

Ideea cu Hanca ca servant nu a fost rea deloc, în minutul 14 el furnizând o centrare în diagonală prin faţa lui Manu, reluata de Corbu din 11 metri cu capul în înteriorul plasei laterale, Albuţ fiind prins ieşit şi pe picior greşit, neavând ce să mai facă!

Falub a mutat imediat în minutul 18 cu mureşeanul de 22 ani Răzvan Greu în locul lui Onicas şi 3 minute mai târziu Brian Lemac i-a luat locul accidentatului Lemnaru, oricum după mine nu ştiu de ce Lemac nu a fost titular, probabil vor să-l ferească de accidentări, să poată să-l vândă pe bani faini. În minutul 24 Răzvan Greu iese la rampă cu o acţiune+combinaţie cu Goga, şutul celui din urmă oprindu-se însă în 2 timpi în bratele lui Brănescu.

Vine minutul 34, unde o acţiune pe ruta Florescu- centrare Takacs şi cap Goga duce la golul egalizator, era 1-1 şi suporterii lui U exultau: ” La juma’ de secol după, punem şapca iar pe Cupă!”.

Acesta a fost şi scorul pauzei, în repriza a 2-a acalmia dinamoviştiilor capata note tot mai dramatice, intrarea în minutul 46 a lui Rivaldinho în locul lui Gheorghe nevând nici un impact în joc. Mai mult, în minutul 66 la o pasă a vrednicului Goga, Lemac reia peste poarta dintr-o poziţie ideala! Colac peste pupăză, în minutul 88 la o centrare din corner a lui Chiş (jucator ce îl înlocuise cu 10 minute mai devreme pe Lemac), Cordoş prelungeşte şi Florescu cu o foarfecă laterală dă un gol turcesc, inducând tot stadionul în eroare, bine şi Steliano Filip a avut meritul în a devia cu capul traiectoria mingii! Şi aşa se intră în timpul suplimentar, unde în minutul 94 Dinamo iroseşte o bună ocazie prin Nedelcearu, care era să profite de o ieşire hazardată a lui Cordoş !

Dupa o dominare copioasă a lui U CLUJ, dar fără efect pe tabela de marcaj, se ajunge la proba loviturilor de departajare! Suprinzător un executand foarte bun de penalty-uri de la Dinamo şi capitan al echipei, Paul Anton ratează primul penalty, execuţie copiată parca dupa şutul lui Giurgiu din debutul partidei! Se părea că U Cluj are şanse la loteria penalty-urilor, dar Goga devine demon din înger, luându-şi un elan mult prea scurt şi trimiţând dezamăgitor mult peste poartă!

Era tot 1-1, 0-0 scor la penalty-uri şi urma mult-contestatul Steliano Filip, care a avut o atitudine agresivă şi în timpul acestei partide. Dar iată că transformă cu siguranţă şi îl pune pe Florescu în şah, care izbuteşte să lovească doar bara transversală!

Rivaldinho, foarte şters pe parcusul partidei îşi spală păcatele şi trimite plasat pentru 3-1, dându-i ultimatum lui Ursu. Jucatorul studenţiilor îşi face datoria şi transformă, dar U râmânea la mana dinamoviştiilor, care trebuiau să rateze 2 penalty-uri pentru ca adeversarul să mai poată spera la calificarea în sferturi!

Salomao, singurul ce a mai dansat şi a aratat fotbal la Dinamo în ultima perioadă, transformă calm şi plasat, fâcând golul să pară o formalitate pentru el, tare mi-e teamă că nu-l prinde ianuarie în România…

Penalty-ul decisiv stătea în gheata lui Paul Chiş, un tânăr de doar 22 ani, care se pierde cu firea şi da şi el peste poartă, imitându-l pe Goga!

Astfel, dupa un meci controlat de U Cluj, Dinamo semnează cu sânge condica spre sferturi ca no’ asa e în teatru! Pentru ambele echipe urmează câte un nou meci în campionat, pe scene diferite, U Cluj undeva prin judeţul Alba în lupta pentru promovare cu cei de la Cugir, iar Dinamo cu ceva obscuritate de oraş fără nici o tradiţie în fotbal, de prin Liga 1 încearcă paşi timizi spre locurile de play-off!

18582274_1345057048863782_3824503312937040313_n

Cum orice minune la noi durează maxim o zi mai aşteptăm încă 2 ani să se sfârşească exilul pe coclauri, să putem revedea meciuri cu simboluri ale fotbalului romanesc ca: U Cluj, Petrolul, Farul, Otelul şi altele. Să sperăm că până atunci nu se duc dracu echipe ca Dinamo, Gaz Metan, Poli Iaşi!

A şi da, dacă sunteţi curioşi, m-am întâlnit cu tipa blondă la pauză şi am ramas cu ea şi pretenii ei, îi muţtumesc pe această cale că m-a motivat să vin din nou în valurile uneia din cele mai frumoase galerii din Romania! Chiar este de apreciat că şi la înfrângeri se cântă: “U Cluj orice ar fi, noi mereu te vom iubi!”, la fel şi la Dinamo: “Cei ce sunt dinamovişti, niciodată nu sunt trişti!” Din fericire pentru Dinamo nu a fost cazul de tristeţe în seara aceasta, s-a pus un pic de miere în sezonul ăsta ca un ceai negru…